כנסת וממשל, מדיני, מדריך

השעיה ברשויות מקומיות – סעיף 19א לחוק הרשויות המקומיות – מאת עו"ד רוני ברוש

כאשר נבחר ציבור נמצא בהליך פלילי, מוטלת האפשרות להוביל להשעיה מתפקידו עד אשר יתבררו הפרטים בהליך ועד לפסק דין. בשונה מעובד המגזר הפרטי ישנם מספר הגבלות וחוקים שחלים על השעיה של נבחר ציבור מתפקידו. שכן, הציבור בחר בו להיות משרתו ולכן אין האפשרות להשעות מבלי לעבור מספר תחנות בדרך.
השעיה ברשויות מקומיות, מוסברת על ידי עו"ד רוני ברוש - אילוסטרציה
עיריית תל אביב, צילום: פלאש 90

משרד עורכי דין רוני ברוש, מתמחה במשפט פלילי על כל היבטיו ומלווה אותך לאורך כל הדרך, מהשימוע ועד לפסק דין.

כדי להוביל להשעיה של נבחר ציבור, תמונה ועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות בשל הגשת כתבי אישום (בסעיף זה – הוועדה לבחינת השעיה), ואלה חבריה:

  • שופט בית משפט מחוזי בדימוס, שימנו שר הפנים ושר המשפטים, והוא יהיה היושב ראש
  • משפטן הכשיר לשמש שופט של בית משפט מחוזי, שימנה שר הפנים
  • ראש רשות מקומית לשעבר, שימנה השר הפנים

הוגש כתב אישום נגד ראש רשות במהלך כהונתו או תלוי ועומד נגד ראש רשות כתב אישום שהוגש לפני תחילת כהונתו, בין שהעבירה נעברה בזמן שכיהן כראש רשות ובין לפני שהחל לכהן כראש רשות, רשאית הוועדה לבחינת השעיה, לבקשת היועץ המשפטי לממשלה ולאחר שנתנה לראש הרשות הזדמנות להשמיע את טענותיו, להשעות את ראש הרשות מכהונתו, אם סברה כי מפאת חומרת האישומים המיוחסים לו בכתב האישום אין הוא ראוי לכהן כראש הרשות.

האם נבחר ציבור בהשעיה עדיין יכול לכהן בתוך כותלי העירייה בתפקידים זוטרים?

והיה והחליטה הוועדה לבחינת השעיה להשעות ראש רשות מכהונתו, תיתן היא את דעתה לעניין תפקידים שיהיה רשאי למלא כחבר המועצה בתקופת ההשעיה, ורשאית היא לקבוע סייגים לעניין מילוי תפקידים אלה. החלטת הוועדה לבחינת ההשעיה תתקבל בתוך 30 ימים מיום שהוגשה לה בקשת היועץ המשפטי לממשלה.

לשם קבלת החלטתה, תשקול הוועדה לבחינת השעיה, בין השאר, את כל אלה:

  1. העבירות המיוחסות לראש הרשות בכתב הרישום, נסיבותיהן, היקפן והתמשכותן.
  2. מספר הפרשות המיוחסות לראש הרשות בכתב האישום.
  3. הזיקה בין האישומים המיוחסים לראש הרשות בכתב האישום ובין סמכויותיו ותפקידיו כראש הרשות
  4. פרק הזמן שחלף מהמועד שבו בוצעו העבירות המיוחסות לראש הרשות בכתב הרישום.

משרד עו"ד רוני ברוש- מדוע חשוב הייצוג והייעוץ של מומחה בדין הפלילי?

יש לזכור כי על רוב ההחלטות, בין אם נקבעו בפסק דין בבית משפט ובין אם משמעתיות כדוגמת השעיה או פגיעה בשכר, ניתן לערער ולבקש לבטלה. חשוב להבין כי כל ההליך המשפטי/פלילי נעשה תחת חוקים והנחיות מאד ספציפיות וברור לכן התייעצות במומחה למשפט פלילי ורשום בלשכת עורכי הדין הישראלית הינה חובה.

כאשר ניגשים לזירה המשפטית על מנת להגיש ערעור על השעיה מתפקיד בעקבות אישום כזה או אחר, חשוב לעשות זאת יחד עם ייעוץ משפטי וליווי אישי עד לפסק דין – משרד עו"ד רוני ברוש

שתף את הכתבה ב:
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות